Powiat Poznański zamierza również w 2025 r. dofinansować likwidację użytkowanych przez mieszkańców powiatu poznańskiego niskosprawnych urządzeń grzewczych opalanych węglem lub drewnem oraz zamontowanie proekologicznych systemów ogrzewania.
Ważne: kotły c.o./piece/kominki do likwidacji powinny być wpisane lub zgłoszone jako zainstalowane i eksploatowane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Warunkiem udzielenia dotacji będzie trwała likwidacja wszystkich urządzeń grzewczych na paliwo stałe, z wyjątkami wskazanymi poniżej:
a) gdy piece przedstawiają wysokie walory estetyczne lub są objęte ochroną konserwatora zabytków, pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym;
b) w przypadku zamontowania grzałek elektrycznych w piecu kaflowym, pod warunkiem trwałego usunięcia połączenia pieca z przewodem kominowym;
c) w przypadku występowania kominka bez płaszcza wodnego lub systemu dystrybucji gorącego powietrza, stanowiącego element dekoracyjny pomieszczenia mieszkalnego i niebędącego głównym źródłem zaopatrzenia w ciepło, pod warunkiem trwałego odłączenia kominka od przewodu kominowego i pozostawienia jako element dekoracyjny;
d) w przypadku występowania pieca lub kominka spełniającego wymogi ekoprojektu, pod warunkiem przedstawienia dokumentu potwierdzającego, że urządzenie spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185.
Wysokość dotacji, w zależności od rodzaju planowanego przedsięwzięcia, może wynieść 100% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
Dla wspólnot mieszkaniowych wysokość dotacji zwiększa się o 100% kwoty przypisanej do określonego powyżej rozwiązania proekologicznego.
Nie udzielane są dotacje na kotły węglowe opalane ekogroszkiem. Natomiast nadal istnieje możliwość otrzymania dotacji na zamontowanie nowoczesnego kotła na biomasę umożliwiającego wyłącznie automatyczne podawanie paliwa, niewyposażonego w ruszt awaryjny ani elementy umożliwiające jego zamontowanie, a także dotacji na instalację zgazowującą drewno wyposażoną w zasobnik pozwalający akumulować ciepło – spełniających wymogi ekoprojektu w zakresie sprawności i emisji zanieczyszczeń określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 oraz spełniających wymagania dla kotłów 5 klasy wg normy PN-EN 303-5.
O dofinansowanie mogą występować właściciele lub współwłaściciele (a także wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) nieruchomości znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego – osoby fizyczne, osoby prawne, przedsiębiorcy (w tym podmioty prowadzące działalność rolniczą) zainteresowani zmianą systemu ogrzewania w tych lokalach.
Dotacja może być udzielana wyłącznie na lokal położony na terenie Powiatu Poznańskiego z uregulowanym stanem prawnym, do którego Wnioskodawca posiada tytuł prawny.
Datą złożenia wniosku jest dzień jego wpływu do Kancelarii Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Wnioski dostarczone do Starostwa przed lub po wskazanym terminie nie będą podlegały ocenie.
Kompletne i prawidłowo wypełnione wnioski rozpatrywane będą według kolejności wpływu do Starostwa Powiatowego w Poznaniu do wyczerpania środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
Wnioskodawca składa pisemny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami:
Wniosek złożony drogą elektroniczną powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub podpisem osobistym.
Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić, czy wniosek posiada wymagane załączniki wskazane w pkt. III wniosku dla wszystkich wnioskodawców oraz dokumenty, które należy dołączyć w zależności od zakresu wniosku.
Dotacja udzielana będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowanych poniesionych po podpisaniu umowy dotacji, czyli wypłata przyznanej kwoty dotacji może nastąpić dopiero po realizacji opisanej we wniosku zmiany systemu ogrzewania i po prawidłowym udokumentowaniu wykonanych prac i poniesionych kosztów.
Dopuszcza się łączenie dotacji z budżetu Powiatu Poznańskiego z innymi dotacjami, pod warunkiem, że łączna kwota dofinansowania realizowanego przedsięwzięcia ze wszystkich środków publicznych nie przekroczy 100 % kosztów kwalifikowanych.
W przypadku, gdy wnioskodawca może odliczyć podatek od towarów i usług (VAT) od kosztów realizacji zadania wymienionych powyżej, dotacja obejmuje wyłącznie koszty kwalifikowane netto.
Informacje są udzielane przez:
Anna Musiał tel. 61 8410-545 [email protected]
Patrycja Żabicka tel. 61 2269-233 [email protected]
Agata Sibila tel. 61 8410-750 [email protected]
Szczegółowe informacje i dokumenty do pobrania na stronie Powiatu Poznańskiego.
Artykuł Zamontuj proekologiczny system ogrzewania z dofinansowaniem pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=20177
0 odpowiedzi