7 grudnia w godz. 8:00-13:00 w Suchym Lesie przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las odbędzie się zbiórka krwi oraz rejestracja na potencjalnego dawcę szpiku kostnego. Zbiórkę przeprowadzi Klub HDK PCK Błękitna Kropelka. Zachęcamy do udziału w akcji!
Zapraszamy na uroczystości upamiętniające 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywające się w gminie Suchy Las 10 i 11 listopada 2024 r.
16:30 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem R. Dmowskiego w Klasztorze Ks. Werbistów i przemarsz do kościoła parafialnego
17:15 – Uroczysta msza św. za Ojczyznę z udziałem Orkiestry Dętej Chludowo
18:30 – Koncert patriotyczny w Starym Barze ZPiT Chludowianie, Orkiestra Dęta Chludowo
Na zakończenie barszcz i małe co niego serwowane przez KGW Chludowo.
Trasa rajdu: Golęczewo – Łagiewniki.
Zbiórka na placu obok szkoły w Golęczewie o godz. 8:45 (dzieci pod opieką dorosłych).
Regulamin rajdu
Uroczysty apel z udziałem władz oraz mieszkańców gminy Suchy Las. Modlitwa za poległych, złożenie kwiatów. Zapraszamy wszystkich uczestników uroczystości na grochówkę i rogale świętomarcińskie przy szkole w Golęczewie.
11:00 – Wojskowa Msza św. za ojczyznę w kaplicy
12:00 – Przemarsz do Panteonu
12:15 – Powitanie, Apel Pamięci, odznaczenia, składanie wiązanek
13:00 – Część artystyczna w Pałacu – Koncert Niepodległościowy
14:00 – Poczęstunek
Uroczysta Msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie z udziałem Chóru SOLI DEO oraz pocztów sztandarowych
Koncert Magdy Umer w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las. Bilety: 120/90 zł do nabycia na bilety24.pl
Artykuł Obchody 11 listopada w gminie Suchy Las pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19535
Zapraszamy do udziału w Chludowo Art Day 2024 - edycja jesienno-zimowa. Gwiazdą muzyczną wydarzenia będzie zespół GOSPEL JOY, który wystąpi o godz. 19:00. Zespół Gospel Joy ma za sobą bogatą, ponad 25-letnią historię, koncertował w wielu miejscach w Polsce i poza granicami kraju, a jego misją jest niesienie poprzez muzykę dobrej energii i radości. Z takim też przesłaniem zespół wystąpi w Starym Barze. Więcej na temat zespołu: gospeljoy.pl
Wcześniej będzie okazja wziąć udział w warsztatach artystycznych - plastycznych, wykonywania świec sojowych oraz z tworzenia słomianych pająków. Do tego zaprosimy Państwa do skorzystania z naszej kawiarenki, w której czekać będzie pyszna herbata, kawa i coś słodkiego.
Uwaga! Warsztaty odbywają się równolegle, zatem należy wybrać dla siebie 1 warsztat, w którym chce się uczestniczyć.
Warsztaty wykonywania świec sojowych: zapisujemy młodzież od 15. roku życia, osoby dorosłe (w każdym wieku) oraz duety rodzic-dziecko (wówczas dziecko może mieć 10-14 lat).
Warsztaty tworzenia słomianych pająków: zapisujemy młodzież od 13 roku życia, osoby dorosłe (w każdym wieku) oraz duety rodzic-dziecko (wówczas dziecko może mieć 7-12 lat).
Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują zapisy:
Zapraszamy na obchody Święta Niepodległości do Biedruska.
11:00 – Wojskowa Msza św. za ojczyznę w kaplicy
12:00 – Przemarsz do Panteonu
12:15 – Powitanie, Apel Pamięci, odznaczenia, składanie wiązanek
13:00 – Część artystyczna w Pałacu – Koncert Niepodległościowy
14:00 – Poczęstunek
Zapraszamy na jubileuszowe, 30. obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w Golęczewie.
Trasa: Golęczewo – Łagiewniki.
Zbiórka na placu obok szkoły w Golęczewie o godz. 8:45 (dzieci pod opieką dorosłych).
Regulamin rajdu: Regulamin XXX Rajdu Rowerowego
Uroczysty apel z udziałem władz oraz mieszkańców gminy Suchy Las. Modlitwa za poległych, złożenie kwiatów. Zapraszamy wszystkich uczestników uroczystości na grochówkę i rogale świętomarcińskie przy szkole w Golęczewie.
23 listopada 2024 r. godz. 15:00 odbędzie się spotkanie pokoleń w trzecią dekadę gminnych obchodów Święta Niepodległości w Golęczewie przy muzyce i kawie w budynku szkoły.
Zapraszamy do udziału w Świętowaniu Dnia Niepodległości. Pokażmy nasz patriotyzm, integrujmy społeczeństwo przez pamięć i szacunek dla przeszłości. Zaczynamy 10 listopada o godz. 16:30 przy pomniku Romana Dmowskiego w klasztorze o. Werbistów. Będzie uroczysty pochód, msza za Ojczyznę i koncert pieśni Patriotycznej. Na zakończenie chludowskiej części obchodów panie z KGW przygotowują kulinarną niespodziankę.
Gorąco zapraszamy - Rada Sołecka Chludowo
16:30 - Złożenie kwiatów przed pomnikiem R. Dmowskiego w Klasztorze Ks. Werbistów i przemarsz do kościoła parafialnego
17:15 - Uroczysta msza św. za Ojczyznę z udziałem Orkiestry Dętej Chludowo
18:30 - Koncert patriotyczny w Starym Barze ZPiT Chludowianie, Orkiestra Dęta Chludowo
Na zakończenie barszcz i małe co niego serwowane przez KGW Chludowo.
Referat Oświaty i Sportu Urzędu Gminy Suchy Las serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w szkoleniu, którego tematem będzie:
Szkolenie, które poprowadzi pan Andrzej Rybus-Tołłoczko, odbędzie się 25 listopada br. w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie Parku Wodnego Octopus, w sali multimedialnej przy ul. Szkolnej 18 w Suchym Lesie.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w szkoleniu mailowo na adres: [email protected] do dnia 22 listopada br., celem rezerwacji miejsc.
Artykuł Gmina zaprasza na szkolenie przedstawicieli organizacji. Zapisz się już teraz! pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19395
Zapraszamy Was na spacer, podczas którego poznacie zabytki Golęczewa. Waszym przewodnikiem będzie gra terenowa „Golęczewo – wieś wzorcowa”. Przybądźcie 26 października o godzinie 11 na stację PKP i wypatrujcie biało-zielonego namiotu. Właśnie w nim będzie czekała questowa ekipa, która pomoże postawić pierwsze kroki tym, którzy gier nie znają. Pełnić rolę questowych gospodarzy będą Martyna i Przemek.
Trasę gry można przejść z ulotką questu lub bezpłatną aplikacją mobilną QUESTY – Wyprawy Odkrywców, którą warto pobrać przed wydarzeniem ze sklepu Play lub AppStore i założyć konto.
Długość trasy: 2 km
Czas przejścia: 50 minut
Czego można się spodziewać?
Zabierzcie rodzinę, znajomych i ruszajcie śmiało, bawcie się świetnie, poznajcie Golęczewo i zdobądźcie skarb. Okazja jest wyjątkowa, ponieważ w październiku świętujemy miesiąc tysiąca stworzonych questów.
Koncert MAGIA MARZEŃ to wyjątkowe wydarzenie – pomaga spełnić marzenia niesamowitych Marzycieli (podopiecznych Fundacji Mam Marzenie), których choroba zagraża ich życiu.
Od ponad 20 lat Fundacja dodaje sił w walce o zdrowie, by podopieczni Fundacji choć na moment zapomnieli o chorobie, która zdominowała ich życie. Ponad 10 000 dzieci i nastolatków w całym kraju poczuło już wielką moc spełnienia swojego największego marzenia.
Każda Osoba, która zakupi bilet-cegiełkę, Artysta, Partner czy Organizator koncertu stanie się niezwykłym Gościem Marzycieli podczas wydarzenia charytatywnego. Od godziny 19:00 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Suchym Lesie, w sobotę 19 października, wspólnie będziemy świętować magię spełniania marzeń!
Na scenie wystąpią: Izabela Zalewska, Gabi & Kamil Marszał, Michał Sobierajski, Band z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st., Tancerze z Niepublicznej Szkoły Tańca FOUETTÉ w Poznaniu.
Wydarzenie poprowadzą Karolina Adamska–Woźniak & Arkadiusz Szymański.
Goście koncertu będą mieli okazję stać się świadkami wyjątkowego momentu, w którym spełni się największe marzenie jednego z podopiecznych Fundacji.
Bilety dostępne na bilety24.pl
Udział mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim”, pod takim tytułem 9 października w Centrum Kultury w Suchym Lesie odbyła się konferencja popularnonaukowa.
Jej inicjatorem był Ryszard Chruszczewski, historyk, regionalista, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Suchym Lesie, który wydarzenie to przygotował wspólnie z Gminą Suchy Las, a patronat honorowy nad nim objęli Wojewoda Wielkopolski i Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Konferencję poprzedziło złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem – głazem z tablicą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich.
Już w sali widowiskowej CKiBP konferencję otworzyła Zastępczyni Wójta Gminy Suchy Las Ilona Ciok. Następnie głos zabrali prelegenci.
Podczas konferencji wystąpili „Dobosze Powstania Wielkopolskiego”, znawcy i pasjonaci historii. W Centrum Kultury mieliśmy zaszczyt wysłuchać: Ryszarda Chruszczewskiego, Romana Chalasza, dr Kamilę Czechowską, Macieja Myczkę, dr. Eugeniusza Śliwińskiego. Z „powstańczym” stoiskiem i niezwykle interesującą prezentacją umundurowania powstańczego wystąpiła grupa Walhalla Inscenizacje.
W przerwie pomiędzy prelekcjami uczestnicy konferencji mieli okazję skosztować wyśmienitego poczęstunku, który przygotowały Panie z KGW GolęczeWianki.
Wszystkim, którzy wzięli udział w konferencji serdecznie dziękujemy.
Patronat medialny nad konferencją objęła telewizja TVP3 Poznań, Radio Poznań oraz Gazeta Sucholeska.
Artykuł O Powstaniu Wielkopolskim podczas konferencji pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19304
Zapraszamy Panie w wieku 45-74 lata na bezpłatną mammografię w ramach programu Profilaktyka Raka Piersi 23 października 2024 r. (środa) w Suchym Lesie przy ul. Poziomkowej 11.
Rejestracja: 61 222 37 00, 583 257 602 lub skorzystaj z formularza dostępnego na stronie www.largo-mamografia.pl
Program NFZ skierowany jest to kobiet w wieku 45-74 lata, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.
Artykuł Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19288
Zapraszamy na ostatni już w tym roku spacer z przewodnikiem po gminie Suchy Las. Tym razem zapraszamy do Biedruska!
Biedrusko to miejscowość pozornie przypominająca tysiące innych w Polsce. Pozornie, bo historię Biedruska na przełomie XIX/XX w. zdeterminowała decyzja władz pruskich o utworzeniu tu wojskowego poligonu. Wcześniej przez prawie 300 lat (1518-1797) Biedrusko należało do sióstr cysterek z Owińsk. W 1797 r. władze pruskie skonfiskowały dobra ziemskie klasztoru, które następnie zakupił berliński kupiec Zygmunt Otto Józef von Treskow. W rękach tej rodziny Biedrusko pozostało przez ponad sto lat. Ostatni właściciel Albrecht Otton w 1877 r. wybudował stojący do dzisiaj pałac. Dwadzieścia lat później pruska armia rozpoczęła poszukiwania terenu, gdzie można by założyć poligon wojskowy. Dobra von Treskowów spełniały wszystkie wymagania i w 1904 r. armia zakupiła majątek, urządzając tu poligon i wojskowe miasteczko.
Współczesne Biedrusko żyje własnym rytmem w cieniu poligonu, a o bliskości wojska nie sposób zapomnieć.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby z bliska przyjrzeć się historii Biedruska. Podczas spaceru, któremu przewodzić będą Ryszard Chruszczewski i Krzysztof Łączkowski – znawcy historii lokalnej, odwiedzimy odrestaurowaną wieżę ciśnień, Panteon Powstania Wielkopolskiego, pałac z otaczającym parkiem, kasyno oficerskie i inne ważne historycznie miejsca Biedruska.
Data: 13 października 2024 r., godz. 11:00
Miejsce zbiórki: Pomnik 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich (ul. Poznańska 31, Biedrusko, zobacz na mapie)
Możesz dotrzeć:
Aby wziąć udział, należy zarejestrować się poprzez elektroniczny formularz (zapisy od 2 października br. godz. 10:00).
Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!
Uwaga! Na najuważniejszych słuchaczy czekają nagrody!
REGULAMIN I KLAUZULA INFORMACYJNA Biedrusko (PDF, 160 KB)Pobierz
Artykuł Zapraszamy na spacer z przewodnikiem po Biedrusku pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19171
Koło Gospodyń Wiejskich w Zielątkowie “Pieczona Pyra”, Sołectwo Zielątkowo, OSP Zielątkowo i Gmina Suchy Las zapraszają na Jubileuszowy XXV Rajd Rowerowy im. Leszka Roszczyka i Grażyny Głowackiej “Pieczona Pyra” w Zielątkowie.
Trasa rajdu lub dojazd we własnym zakresie. Miejsca zbiórki:
10:00 Oborniki Rynek
10:20 Złotniki Wieś nad stawem
10:50 Suchy Las pumptrack
11:10 Złotniki szlaban, ul. Łagiewnicka
11:25 Złotkowo przy boisku
12:00 META: Zielątkowo – polana przy boisku sportowym, ul. Sportowa
Na mecie rajdu m.in.: tradycyjne pyry z gzikiem, ognisko, konkursy, zabawy, zawody kolarskie dla dzieci.
Przypominamy o zbiórkach dla powodzian trwających w całej gminie.
Zbiórki odbywają się:
Artykuł Wsparcie dla powodzian pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19063
Zapraszamy na konferencję popularno-naukową pn. “Udział mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim”, organizowaną przez Urząd Gminy Suchy Las we współpracy z historykiem Ryszardem Chruszczewskim.
Konferencja zgromadzi wybitnych badaczy Powstania Wielkopolskiego z całego regionu, którzy wspólnie pochylą się nad tematyką udziału mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim. Swoje prelekcje przedstawią eksperci, którzy od lat zajmują się badaniem historii tego największego w dziejach Wielkopolski zrywu niepodległościowego.
Między wystąpieniami odbędzie się prezentacja grupy Walhalla Inscenizacje, która opowie, jak wyglądała droga od ochotnika do żołnierza Armii Wielkopolskiej. Będzie również stoisko z książkami o tematyce powstańczej.
Poczęstunek dla uczestników konferencji przygotuje KGW Golęczewo.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Patronaty medialne: TVP Poznań, Radio Poznań, Gazeta Sucholeska.
10:00 – spotkanie uczestników w holu CKiBP w Suchym Lesie, przejście przed głaz upamiętniających Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Suchy Las, złożenie kwiatów przez delegację
10:30 – rozpoczęcie konferencji w sali widowiskowej CKiBP
11:00 – wystąpienia prelegentów
12:30 – przerwa kawowa
12:45 – prezentacja grupy Walhalla Inscenizacje – Powstańcy Wielkopolscy a Armia Wielkopolska, czyli jak ochotnicy stali się żołnierzami
13:10 – wystąpienia prelegentów
14:10 – dyskusja i wolne głosy
14:40 – podsumowanie konferencji: Ryszard Chruszczewski, zakończenie konferencji
Artykuł Zapraszamy na konferencję “Udział mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim” pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19052
28 września zapraszamy do Chludowa, by posłuchać historycznych opowieści i zobaczyć na własne oczy, jak dużo do zaoferowania ma ta niewielka wioska na północy naszej gminy.
Chludowo to wyjątkowa wieś na mapie gminy Suchy Las. Ma ona ciekawą, długą historię i należy do najstarszych miejscowości w Wielkopolsce. Została bowiem wymieniona w dokumencie wspominającym przybycie cysterek do Owińsk w 1252 r. One też w 1736 r. wybudowały istniejący do dziś drewniany kościół w miejsce wcześniejszego, zniszczonego na skutek pożaru. Kiedy w 1797 r. władze pruskie dokonały konfiskaty dóbr klasztornych, Chludowo trafiło na ponad sto lat w ręce pruskiej rodziny von Treskow. Oni też wybudowali tu pałac, który w 1909 r. wraz z całym majątkiem sprzedano Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej. Po odzyskaniu niepodległości w Chludowie zaszły kolejne zmiany, majątek został rozparcelowany, a pałac wraz z tzw. resztówką zakupił Roman Dmowski, który mieszkał tu do 1934 r. Potem pałac trafił w ręce misjonarzy werbistów, którzy do dzisiaj mają tu swoją placówkę.
Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poznać historię tej “klasztornej” wsi. Podczas spaceru, któremu przewodził będzie Ryszard Chruszczewski – znawca historii lokalnej, autor m.in. “Ilustrowanych dziejów gminy Suchy Las”, odwiedzimy park werbistów, Muzeum im. o. Mariana Żelazka, drewniany kościół parafialny oraz Stary Bar.
Data: 28 września 2024 r., godz. 10:30
Miejsce zbiórki: Brama przy wejściu do parku Ojców Werbistów w Chludowie – ul. Kościelna 15 (zobacz na mapie)
Możesz dotrzeć:
Aby wziąć udział, należy zarejestrować się poprzez elektroniczny formularz (zapisy od 18 września br. godz. 10:00).
Liczba miejsc ograniczona! Udział w wycieczkach jest bezpłatny.
Uwaga! Na najuważniejszych słuchaczy czekają nagrody!
Artykuł Odkryj Chludowo – zapraszamy na spacer z przewodnikiem pochodzi z serwisu Suchylas.pl.
Wiadomość pochodzi ze strony https://www.suchylas.pl/?p=19048
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 5 października na terenie Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las, w godzinach 10:30-16:30.
To niepowtarzalna okazja, by zanurzyć się w tajemnicach kosmosu i poznać fascynujący świat kraterów uderzeniowych!
Wykłady na temat astronomicznych, geologicznych, archeologicznych i technologicznych aspektów kraterów uderzeniowych.
Warsztaty dla małych i dużych odkrywców: naucz się rozpoznawać meteoryty, buduj łaziki kosmiczne i twórz kapsuły lądownicze dla jajkonautów!
Wystawa meteorytów ze zbiorów Muzeum Geologicznego UAM oraz Polskiego Towarzystwa Meteorytowego – dotknij prawdziwego kosmosu!
Wycieczki geologiczne i przyrodniczo-leśne na kraterze Morasko – unikatowym cudzie natury stworzonym przez żelazną asteroidę 5 tysięcy lat temu.
Konkurs wiedzy kosmicznej z fantastycznymi nagrodami – do wygrania prawdziwe fragmenty kosmicznych skał!
To będzie dzień pełen naukowych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci! Nie przegapcie tej kosmicznej przygody!
Do zobaczenia!
11.15 Piotr Kosek • Astrofaza Armageddon: Jak przetrwać zderzenie z asteroidą?
12.00 dr Dagmara Oszkiewicz Statkiem kosmicznym na asteroidę
12.30 dr Tomasz Jakubowski i prof. Szymon Kozłowski Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o meteorytach
13.00 prof. Andrzej Muszyński Historia Meteorytu Morasko
13.30 dr hab. prof UŚ Krzysztof Szopa Jak odkryślimy Kratery Uderzeniowe Morasko?
14.00 dr Danuta Żurkiewicz Archeoastronomia. O zainteresowaniach niebem społeczności pradziejowych okolic Rezerwatu Meteoryt Morasko.
14.30 dr hab. Krzysztof Walas Roboty na Księżycu: Przyszłość Eksploracji Księżycowej
15.00 Damian Cichoń Historia lasów w rezerwacie Morasko: przed, w czasie i po zderzeniu
15.30 dr Przemysław Gonera Geopark Wielkopolska Glacjalna – plany utworzenia
12:00 i 14.00 dr Tomasz Jakubowski i prof. Szymon Kozłowski • PTM Jak rozpoznać meteoryt? WIEK: bez ograniczeń
Na warsztatach dowiesz się jak rozpoznać meteoryt, jak odróżnić go od skał ziemskich. Omówimy główne struktury meteorytów, charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej. Oraz gdzie się zgłosić gdy znajdziemy podejrzane znalezisko.
12.30 i 14.30 Lena Koźma, Aleksandra Lewandowska • UAM Warsztaty z produkcji pradziejowych naczyń ceramicznych WIEK: bez ograniczeń
Warsztaty z produkcji pradziejowych naczyń ceramicznych. Po warsztacie zabrać do domu do wyszuszenia. Po tygodniu można przynieść do domu kultury na wypalenie.
13.00 Justyna Średzińska • ESERO Poznaj kosmos z Paxi WIEK: dzieci 5+
Poznaj kosmos z Paxi Paxi to mieszkanie odległej planety, który przybył na Ziemię i został maskotką Europejskiej Agencji Kosmicznej Paxi to także przewodnik dzieci z całego świata po Układzie Słonecznym, naszej planecie, trudnych zjawiskach i misjach kosmicznych. Zapraszamy na wspaniałe kosmiczne chwile spędzone z Paxi. • Obejrzenie animacji o Paxim – Kim jest Paxi • Gry Ruchowe – jesteśmy planetami • Obejrzenie animacji Paxi o Księżycu • Tworzenie własnych księżyców
15.00 Justyna Średzińska • ESERO Zbuduj i przetestuj księżycowy łazik WIEK: dzieci 9-12 lat
Pojazd księżycowy • budowanie prostych pojazdów i testowanie przygotowanych kół na różnych powierzchniach. • Pytanie badawcze: jakie koła najlepiej sprawdzą się na pojeździe księżycowym?
13.30 Karolina Prange • Nadleśnictwo Łopuchówko Przyroda rezerwatu Meteoryt Morasko WIEK: dzieci 5+
Warsztaty „Przyroda rezerwatu Meteoryt Morasko”: • zasady zachowania się w lesie (gra edukacyjna – bezpieczny las); • zapoznanie się z roślinami występującymi w rezerwacie; • przybliżenie biologii i ekologii skrzydlatych mieszkańców z użyciem modeli żywicznych, dermoplastów, tablicy dźwiękowej i pluszowych maskotek; • mikroskopowanie (mikroskop steroskopowy i diagnostyczny): budowa ptasich piór i drewna;
15.30 prof. Łukasz Kaczmarek • UAM Niesporczaki: kosmicznie odporne zwierzęta WIEK: dzieci 8+
W czasie warsztatów wytropimy i nauczymy się rozróżniać niesporczaki: najtwardsze organizmy jakie znamy. W stanie uśpienia mogą przetrwać w temperaturach od prawie zera absolutnego do ponad 150 °C, znoszą 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące niż jakiekolwiek inne zwierzę, ciśnienie 6000 atmosfer, potrafią również przetrwać ponad 100 lat bez wody, a nawet w przestrzeni kosmicznej! A można je znaleźć w ogródku!
Na wszystkie warsztaty poniżej 12 roku życia dzieci zapisują się z rodzicem
*Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy pod numerem: 61 2500 402
Wydział Fizyki i Astronomii UAM Warsztaty robienia rakiet
Polskie Towarzystwo Meteorytowe Wystawa Meteorytów ze zbiorów własnych
Instytut Nauk Geologicznych PAN Warsztaty małego konstruktora: samodzielne tworzenire łazika pozaziemskiego z dostarczonych materiałów
Instytut Nauk Geologicznych PAN Jajkonauci: jak zbudować szalupę lądowiskową dla jajka
Politechnika Poznańska Roboty Księżycowe: Programowanie Misji Przyszłości
Wydział Archeologii UAM Narzędzia ludzi, którzy widzieli zderzenie z asteroidą
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Obserwacje Słońca przez teleskop słoneczny
ESERO: Pierwsze kroki w Kosmos z ESERO:
Koło Naukowe Geologów UAM Malowanie twarzy dla dzieci
Nadleśnictwo Łopuchówko Przyroda Rezerwatu Morasko
PTOP „Salamandra” Żywa uważność w Morasku
Planetarium – Śląski Park Nauki Astroguru – zodiak i jego tajemnice
12.00 Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz Nadleśnictwo Łopuchówko Geologiczna i przyrodnicza wycieczka po kraterach Morasko
12.30 Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM oraz Nadleśnictwo Łopuchówko Wycieczka do Muzeum Ziemi UAM
13.30 Stowarzyszenie Salamandra Przyrodnicza wycieczka po rezerwacie z Salamandrą
14.45 Nadleśnictwo Łopuchówko Geologiczna i przyrodnicza wycieczka po kraterach Morasko
*Na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy pod numerem: 61 2500 40
16.00 dr Anna Łosiak • ING PAN • Centrum Nauki Impakt Konkurs wiedzy okołomoraskiej
Organizatorzy: Centrum Nauki IMPAKT, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
W dniach 27-29 września br. w sucholeskiej hali GOS odbędzie się koszykarski turniej o podwójny Puchar Wójta Gminy Suchy Las dla drużyn żeńskich występujących w 2. Lidze Kobiet i męskich występujących w 3. Lidze Mężczyzn.
Piątek i sobota – mecze o rozstawienie, a w niedzielę mecze o miejsca trzecie i pierwsze i tym samym o dwa Puchary Wójta Gminy Suchy Las!
Zapraszamy do kibicowania!
Organizatorem turnieju jest Basket Team Suchy Las, szczegółowe informacje znajdują się na stronie FB/BTSLNew
Zapraszamy na zakończenie lata w Złotkowie!
11:00 - Mecz Złoci Złotkowo - Lechita Kłecko
13:00 - ognisko z kiełbaskami
Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje i wodę.
Zapraszamy na konferencję popularno-naukową pn. "Udział mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim", organizowaną przez Urząd Gminy Suchy Las we współpracy z historykiem Ryszardem Chruszczewskim.
Konferencja zgromadzi wybitnych badaczy Powstania Wielkopolskiego z całego regionu, którzy wspólnie pochylą się nad tematyką udziału mieszkańców wsi w Powstaniu Wielkopolskim. Swoje prelekcje przedstawią eksperci, którzy od lat zajmują się badaniem historii tego największego w dziejach Wielkopolski zrywu niepodległościowego.
Między wystąpieniami odbędzie się prezentacja grupy Walhalla Inscenizacje, która opowie, jak wyglądała droga od ochotnika do żołnierza Armii Wielkopolskiej. Będzie również stoisko z książkami o tematyce powstańczej.
Poczęstunek dla uczestników konferencji przygotuje KGW Golęczewo.
Patronat honorowy nad konferencją objęli: Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
Patronaty medialne: TVP Poznań, Radio Poznań, Gazeta Sucholeska.
10:00 – spotkanie uczestników w holu CKiBP w Suchym Lesie, przejście przed głaz upamiętniających Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Suchy Las, złożenie kwiatów przez delegację
10:30 – rozpoczęcie konferencji w sali widowiskowej CKiBP
11:00 – wystąpienia prelegentów
12:30 – przerwa kawowa
12:45 – prezentacja grupy Walhalla Inscenizacje - Powstańcy Wielkopolscy a Armia Wielkopolska, czyli jak ochotnicy stali się żołnierzami
13:10 - wystąpienia prelegentów
14:10 - dyskusja i wolne głosy
14:40 – podsumowanie konferencji: Ryszard Chruszczewski, zakończenie konferencji
28 września zapraszamy do Chludowa, by posłuchać historycznych opowieści i zobaczyć na własne oczy, jak dużo do zaoferowania ma ta niewielka wioska na północy naszej gminy.
Chludowo to wyjątkowa wieś na mapie gminy Suchy Las. Ma ona ciekawą, długą historię i należy do najstarszych miejscowości w Wielkopolsce. Została bowiem wymieniona w dokumencie wspominającym przybycie cysterek do Owińsk w 1252 r. One też w 1736 r. wybudowały istniejący do dziś drewniany kościół w miejsce wcześniejszego, zniszczonego na skutek pożaru. Kiedy w 1797 r. władze pruskie dokonały konfiskaty dóbr klasztornych, Chludowo trafiło na ponad sto lat w ręce pruskiej rodziny von Treskow. Oni też wybudowali tu pałac, który w 1909 r. wraz z całym majątkiem sprzedano Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej. Po odzyskaniu niepodległości w Chludowie zaszły kolejne zmiany, majątek został rozparcelowany, a pałac wraz z tzw. resztówką zakupił Roman Dmowski, który mieszkał tu do 1934 r. Potem pałac trafił w ręce misjonarzy werbistów, którzy do dzisiaj mają tu swoją placówkę.
Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poznać historię tej “klasztornej” wsi. Podczas spaceru, któremu przewodził będzie Ryszard Chruszczewski – znawca historii lokalnej, autor m.in. “Ilustrowanych dziejów gminy Suchy Las”, odwiedzimy park werbistów, Muzeum im. o. Mariana Żelazka, drewniany kościół parafialny oraz Stary Bar.
Data: 28 września 2024 r., godz. 10:30
Miejsce zbiórki: Brama przy wejściu do parku Ojców Werbistów w Chludowie – ul. Kościelna 15 (zobacz na mapie)
Możesz dotrzeć:
Aby wziąć udział, należy zarejestrować się poprzez elektroniczny formularz (zapisy od 18 września br. godz. 10:00).
Liczba miejsc ograniczona! Udział w wycieczkach jest bezpłatny.
Uwaga! Na najuważniejszych słuchaczy czekają nagrody!
Zapraszamy na wykład "Walka z rakiem bez tabu" 25 września br. o godz. 17:00 w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej gminy Suchy Las.
Wójt Gminy Suchy Las zaprasza do udziału w konsultacjach dotyczących projektu uchwały Rady Gminy Suchy Las w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy Suchy Las z Organizacjami Pozarządowymi oraz z podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2025.
Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są organizacje pozarządowe oraz z podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Konsultacje będą prowadzone w dniach 11-30 września 2024 r. w formie zbierania opinii dotyczących ww. projektu uchwały. Opinie można przekazywać:
Nie podlegają rozpatrzeniu uwagi i propozycje:
Spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ww. ustawy w celu przedstawienia i skonsultowania przedmiotowego projektu uchwały odbędzie się 30 września 2024 r. o godz.16:30 w sali konferencyjnej Parku Wodnego OCTOPUS w Suchym Lesie.
10:00-12:00 Rajd rowerowy - start dom osiedlowy
13:00-16:00 Cytobus i mammografia
15:00-18:00 Białe Miasteczko
15:00 Rozpoczęcie festynu
17:00 Konkurs "Wiedzy o Biedrusku"
po godz. 17:00
18:00 Występ zespołu Short Touch
18:45 Występ zespołu The Daughters
19:30 - 23:00 Dyskoteka pod gwiazdami prowadzona przez Dj L'OccO
Chciałbyś poznać technikę wyplatania wieńca dożynkowego i wykonać piękne ozdoby ze zbóż i kwiatów? Serdecznie zapraszamy - w sobotę 10 sierpnia od godziny 10:00 do parku przy klasztorze Misjonarze Werbiści Chludowo na warsztaty wieńcowe!
Zachęcamy, aby przynieść ze sobą suszone kwiaty i zioła.
Warsztaty Wieńcowe organizowane są przez ZPiT Chludowianie w ramach wydarzenia ''Ocalić od zapomnienia", dofinansowanego ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek.
Chcesz zoptymalizować procesy w swojej firmie?
A może zastanawiasz się z jakich dofinansowań możesz skorzystać?
Zapraszamy osoby z gminy Suchy Las oraz Klientów/tki Largoffice na bezpłatne konsultacje do Punktu Doradczego – w poniedziałek 29 lipca w godzinach 8.00-14.00 w siedzibie LARG (ul. Obornicka 117 pok 7).
Jeżeli chcecie Państwo zarezerwować konkretną godzinę wizyty prosimy o kontakt mailowy: [email protected]
Robert „Robb” Maciąg jest pisarzem, podróżnikiem, pedagogiem z zawodu i fotografem z zamiłowania. Mieszka w Górach Kaczawskich, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Najlepiej mu zawsze w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin czy pieszej po lasach dookoła domu. Wierzy, że w podróży najważniejsze jest to co ulotne i niepowtarzalne – ludzie i ich historie. Odwiedził ponad 30 krajów i znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Wciąż jest jedynym laureat dwóch Travelerów miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku). Do tej pory ukazało się 10 książek jego autorstwa.
Najnowsza Książka o górach to wciągająca, pełna praktycznych wskazówek i pięknie zilustrowana opowieść dla młodszych czytelników, o relacji człowieka z górami i szukaniu własnej drogi, która prowadzi hen, wysoko. Z okazji Dnia Miłośników Książek, które przypada 9 sierpnia 2024 r. zapraszamy serdecznie dzieciaki (wiek 10+) na spotkanie z Robbem Maciągiem, które odbędzie się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Suchym Lesie o godzinie 16:00. Zapisy pod nr tel. 61 25 00 401. Do zobaczenie na literackim szlaku.
Bieg odbędzie się 22 września 2024 roku (niedziela) w Suchym Lesie
Start/meta na bieżni boiska Gminnego Ośrodka Sportu o godzinie 12:00.
Opłata startowa za udział w imprezie wynosi:
Limit uczestników to 400 osób łącznie (bieg i Nordic Walking 5 km oraz bieg 10km)
STOWARZYSZENIE IM. WOJCIECHA BOGUSŁAWSKIEGO I ROMANA DMOWSKIEGO ma zaszczyt zaprosić 03.08.2024 r., w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Chludowie, na uroczystość patriotyczno-narodową związaną z urodzinami i imieninami Romana Dmowskiego.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
11.00 – Msza święta – Kościół pw. Wszystkich Świętych w Chludowie
12.00 – Prelekcja dr. Rafała Sierchuły – IPN Poznań
13.00 – Marsz Romana Dmowskiego do Domu Misyjnego Księży Werbistów
13.20 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy popiersiu Romana Dmowskiego
Odśpiewanie Hymnu Państwowego
13.45 – Występy artystyczne:
Capella Zamku Rydzyńskiego – pod kierownictwem artystycznym Mieczysława Leśniczaka
Zespół Muzyczny „Babki Ali” – pod kierownictwem artystycznym Aliny Forysiak
Zespół Tańców Historycznych „Posnania Barocca”
• Piknik patriotyczny (wojskowa grochówka, kawa, herbata, woda oraz ciasta i owoce).
• Stoisko z dobrą książką – Sursum Corda Księgarnia im. Jana Pawła II w Poznaniu.
• Panel dyskusyjny przed Muzeum Sługi Bożego O. Mariana Żelazka
oraz zwiedzanie i obejrzenie bogatej wystawy eksponatów i pamiątek.
• Spacer po zabytkowym parku.
Zaprasza:
Prezes zarządu
Ewa Kuleczka – Drzewiecka
Lokalna Agencja Rozwoju Gospodarczego będąc partnerem i wsparciem dla przedsiębiorców z gminy Suchy Las zaprasza na bezpłatne szkolenie w związku z II naborem wsparcia dla branży HoReCa ogłoszonym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
18.07.2024 r., g. 18.00. Suchy Las, ul. Obornicka 117 (sala nr 13).
SEKTOR: hotelarski, gastronomiczny, turystyczny i kulturalny.
Przedsiębiorcy, którzy na dzień 31.12.2019 r. lub najpóźniej od 20.03.2020 r. prowadzili i nadal prowadzą działalność gospodarczą w ramach ww. sektora i którzy w latach 2020-2021 odnotowali spadek obrotów o co najmniej 30% liczonych rok do roku.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych MŚP wynosi 600.000 zł. Maksymalna kwota wsparcia MŚP wynosi 540.000 zł.
Działania inwestycyjne (np. zakup maszyn, roboty budowlane, inwestycje związane z zieloną transformacją itp.).
Działania szkoleniowe (np. z nowych rozwiązań, wprowadzania nowych produktów itp.).
Zapraszamy na szkolenie przedsiębiorców z gminy Suchy Las lub korzystających z usług LargOffice.
23 lipca 2024 r. przy Szkole Podstawowej nr 2 w Suchym Lesie przeprowadzane będą bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Decyzją Ministra Zdrowia do badania refundowanego przez NFZ mogą przystąpić Panie w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanych tego typu badań.
Zapisy na badania prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od 8.00 do 16.00 od poniedziałku do piątku).
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
„Zróbcie wszystko, cokolwiek Syn wam powie” J 2,3
10.00 Turniej tenisa stołowego – Martyna Kozłowska 518503590
18.15 Msza Święta w intencji parafiady
19.15 Mecz otwarcia – Boisko parafialne
BULE – Godzina 10.00 boisko parafialne-zapisy Ireneusz Warzybok
Mecz otwarcia godzina 19.00 – boisko parafialne
16.00 Piłka nożna młodych
18.00 Piłka nożna powyżej 15 lat
Piłka siatkowa rodzinna – Sala gimnastyczna Szkoła – zapisy Ewa i Błażej Młodożyńscy – T. 501506339
Wędkarstwo – godzina 9.30 zapisy P. Hącia & S. Bielawowski T. 516166748
Staw u Pana Krzysztofa Wojtyny, ul. Dworcowa 11, Dwie kategorie wiekowe do 13 lat i powyżej
Turniej gry w tysiąca – godzina 10.00 – salka parafialna zapisy Piotr Puziak 603378381
Strzelanie z wiatrówki – godzina 14.00 za budynkiem Straży- zapisy Piotr Puziak
Godzina. 11.00 – Msza dziękczynna w intencji sponsorów i organizatorów
Boisko parafialne – od 15.00
Piknik parafialny ciasto, grill, los niespodzianka dla misji
Biegi wszystkich świętych plus Nordic Walking 14.30 – zapisy 15.00 Start
Godzina 17.00 – Mecz o III miejsce dorośli
Godzina 18.15 – Pokaz gimnastyki akrobatycznej-sekcja Chludowo
Godzina 19.00 – Finał Piłka nożna dorośli
Około godziny 20.00 Wręczanie medali i pamiątek, nagroda wiernego kibica
Piłka nożna boisko parafialne
Do lat 15 : wtorek 2.07. GODZ. 11.00. czwartek 4.07. GODZ. 11.00. (możliwość zmian)
Powyżej lat 15 – Środa, Sobota od 19.00, niedziela od 17.00 – 20.00
Zapisy drużyn – nazwy biblijne: Sławomir Bielawowski 516166748
E-mail: [email protected]
Tel. 516166748
HDK PCK Błękitna Kropelka zaprasza do oddawania krwi i rejestracji na potencjalnego dawcę szpiku 20 czerwca 2024 r. w godz. 8:00-13:00 w Domu Osiedlowym w Biedrusku.
Klub HDK PCK "Błękitna Kropelka" przeprowadzi zbiórkę krwi i rejestrację potencjalnych dawców szpiku 15 czerwca 2024 r. w godz. 9:00-14:00 w CKiBP przy ul. Szkolnej 16 w Suchym Lesie. Zapraszamy!
Zapraszamy na tegoroczne Wianki, które odbędą się w stylu marynarskim!
16:00 rozpoczęcie
16:30 animacje dla dzieci z Ence Pence Animacje
17:00 pokaz wiązania węzłów marynarskich
17:00 na boisku trening piłkarski dla dzieci i młodzieży z GKS Golęczewo
18:30 koncert zespołu DYNAMITKI
19:45 występ GolęczeWianek
20:00 impreza taneczna
Zapraszamy do udziału w konkursie na najsmaczniejszy SERNIK (szczegóły na Facebooku).
Zapraszamy w godzinach 14:00-17:00 na plac zabaw Zająca Poziomki na trzy godziny niczym nieograniczonej najlepszej zabawy!
Będzie muzyka, będą tańce, będzie strefa plastyczna. Będzie sport, będą konkursy z nagrodami. Będzie też wata cukrowa!
Sołtys z Radą Sołecką, KGW Chludowo i ZPiT Chludowianie zapraszaja na Wielki Festyn z okazji Dnia Dziecka.
Prosimy o potwierdzenie przybycia u Ewy Maciorowskiej tel. 604 221 402
Bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku 45-74 lata w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi.
Rejestracja: 61 222 37 00, 583 257 602 lub skorzystaj z formularza dostępnego na stronie www.largo-mammografia.pl
Badania odbędą się 3 czerwca 2024 r. (poniedziałek) do godziny 12 w Suchym Lesie przy ul. Poziomkowej 11 przy Szkole Podstawowej nr 2.
Rada Rodziców filii szkoły i przedszkola w Golęczewie wraz z gronem pedagogicznym, przy finansowym wsparciu Sołectwa Golęczewo zaprasza na festyn rodzinny w sobotę, 25 maja 2024 r. na boisko w Golęczewie.
Otwarcie nowo wybudowanego obiekty na potrzeby OSP Golęczewo i Sołectwa Golęczewo.
Zapraszamy na wycieczkę i wspólne świętowanie 145-lecia linii kolejowej Poznań - Piła.
Miejsca sprzedaży biletów: kasa biletowa PKP Oborniki Miasto, Biblioteka Publiczna w Rogoźnie, GOK Budzyń, Chodzieski Dom Kultury, Kawiarnia Dworcowa w Pile oraz rezerwując pod adresem e-mail [email protected].
Poznań Gł 7:42
Złotniki 8:01/8:17
Golęczewo 8:24
Bogdanowo 8:39
Oborniki Miasto 8:43
Oborniki 8:46/9:21
Parkowo 9:32
Rogoźno 9:42/10:01
Budzyń 10:21/10:42
Chodzież 10:58/11:37
Dziembówko 11:54
Piła 12:08
----------
Piła 12:36
Dziembówko 12:50/13:20
Piła 13:35
----------
Piła Gł. 14:03
Dziembówko 14:18
Chodzież 14:34/15:39
Budzyń 15:56/16:29
Rogoźno 16:51
Parkowo 17:01
Oborniki 17:12/18:05
Oborniki Miasto 18:09
Bogdanowo 18:13
Golęczewo 18:28
Złotniki 18:35
Poznań Gł. 18:54
MAŁGORZATA OSTROWSKA jest bez wątpienia jedną z ikon lat 80. i od kilku dekad należy do najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej. Intrygująca, odważna, bezpretensjonalna i z najbardziej charakterystycznym żeńskim głosem w Polsce.
Wykonawczyni niezliczonej ilości przebojów, zarówno z zespołem, jak i solowych: „Szklana Pogoda”, „Adriatyk, Ocean Gorący”, „Mister of America”, „Mam Dość”, „Droga Pani z TV”, „Taniec Pingwina na Szkle”, „Gołębi Puch”, „Rzeka we Mnie”, „Słowa”, „Szpilki”, „Po Niebieskim Niebie” czy w końcu legendarna „Meluzyna”, na której wychowało się całe pokolenie Akademii Pana Kleksa.
w 1999 roku podczas festiwalu w Sopocie Małgorzata Ostrowska otrzymała statuetkę „Bursztynowego Słowika” za całokształt działalności artystycznej. w 2007 roku odsłoniła swoją gwiazdę w Alei Gwiazd polskiej piosenki w Opolu, a w 2013 roku podczas jubileuszowego 50 festiwalu otrzymała tytuł „Ikony Festiwalu Opolskiego”.
w tym roku artystka obchodzi 40-lecie pracy artystycznej i wyrusza w trasę koncertową świętować jubileusz.
26 maja 2024 r., godz. 19:00
sala widowiskowa, MIEJSCA STOJĄCE
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las
Szkolna 16 w Suchym Lesie
Bilety: 120 zł N / 80 zł U do nabycia w sekretariacie CKiBP oraz na www.bilety24.pl.
9 maja br. w godz. 8:30-14:00 odbędzie się zbiórka krwi oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku.
Miejsce akcji: Złotniki, ul. Krzemowa, YouNick - biurowiec nr 3
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 wraz z cała społecznością szkolną serdecznie zaprasza wszystkich na festyn charytatywny organizowany w Centrum Kultury Suchy Las, w dniu 17 maja 2024 r.
W programie wiele atrakcji:
W Sali Widowiskowej zaplanowane są wspaniałe atrakcje:
17:00 Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” – Tańce narodowe i regionalne, stroje z różnych stron Polski oraz pełne radości obrzędy wiosenne i przyśpiewki ludowe zaprezentują młodzi tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca “Chludowianie”
17:30 Salsation – SALSATION® to zabawny i uzależniający, funkcjonalny trening taneczny! SALSATION® kładzie szczególny nacisk na muzykalność, ekspresję liryczną i trening funkcjonalny. Nigdy wcześniej nie tańczyłeś? Nie martw się! Nie musisz mieć żadnego wcześniejszego doświadczenia tanecznego, aby cieszyć się zajęciami SALSATION®. Zajęcia poprowadzi SI Joanna Chorowska.
18:00 Pokaz tańca oraz mini lekcja tańca solo (salsa) – Zapraszamy Was na pokaz tańca w wykonaniu zjawiskowych Ladies Latino które zaprezentują kubańską salsę w wersji solo oraz połączenie wesołego jiva z charlestonem oraz fantastycznej Formacji Tanecznej ZuzKarola, w wykonaniu której zobaczycie trzy popisowe numery tj.: show salsę kubańską, jive oraz zmysłową rumbę. Oba zespoły trenują już kilka lat pod czujnym okiem Zuzy i Karoliny w Centrum Kultury Suchy Las. Nasi tancerze to zdolni hobbyści, trenują z pasją i zapałem, a efekty tego z przyjemnością prezentują na koncertach oraz różnych ważnych wydarzeniach. Po pokazach tanecznych, sami będziecie mogli spróbować swoich sił na parkiecie. Zapraszamy Was na naukę salsy solo. Wystarczy wygodne obuwie, a nasi instruktorzy zadbają o dobrą zabawę przy kubańskich rytmach.
19:30 BROZI MAGIC SHOW (pokaz iluzjonisty – Zbigniewa Brzozowskiego). Program MAGIC SHOW jest to doskonała forma zabawy dla każdej grupy wiekowej. Oparty jest na wspólnej zabawie z uczestnikami pokazów, którzy staja się również czarodziejami i razem z magikiem tworzą niepowtarzalny klimat. Dużą atrakcją przy iluzji manualnej na tle muzyki są czary z gołębiami. W zależności od programu pojawia się ich od 5 do 10 szt. W programie zobaczyć można min. bardzo intrygujący numer z obrączką, czytanie z oczu, sznur czy robienie pieniędzy. Magic show daje 100% gwarancje dobrej zabawy dla uczestników.
Podczas imprezy odwiedzi nas także straż pożarna!
W czasie festynu będziemy zbierać fundusze na pomoc w walce z chorobą dla naszej nauczycielki – pani Kamili Kandulskiej-Gulczyńskiej.
www.siepomaga.pl/kamilla-kandulska-gulczynska
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
25 maja Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Suchym Lesie zamieni się w Akademię Pana Kleksa! Do pobierania nauk w Akademii zapraszamy wszystkich młodych adeptów i adeptki dobrej zabawy.
O godz. 10:00 rozpoczniemy śpiewająco! Któż nie zna piosenek o Kaczce dziwaczce, Dziku, czy Witajcie w naszej bajce i Meluzyny (którą będziecie mieli okazję posłuchać również w oryginale dzień później, kiedy odwiedzi nas Małgorzata Ostrowska)? Nasze grupy musicalowe prowadzone przez Katarzynę Hybiak zabiorą Was w muzyczny świat piosenek z Pana Kleksa, które będziemy mogli wspólnie zaśpiewać.
Jak wiadomo, Pan Kleks, choć nie był czarodziejem, to potrafił zrobić różne dziwne rzeczy. Będziemy mieli jedyną i niepowtarzalną okazję, żeby zajrzeć do jego pracowni i znaleźć się w ogromnej bańce, stworzyć jadalne chmury, poeksperymentować z balonami oraz dymiącymi i parującymi cieczami. A to nie wszystko!
W Akademii czekają na Was różne warsztaty i zadania, po których wykonaniu otrzymacie guziki… być może któryś z nich okaże się guzikiem od czapki Doktora Paj Chi Wo?
Jedno wiemy na pewno – odpowiednia liczba guzików pomoże Wam w zdobyciu nagród – związanych oczywiście z Panem Kleksem.
W Akademii czekają na Was następujące lekcje:
Wspólnie z Żydowskim Muzeum Galicji zapraszamy Was do obejrzenia wystawy „Szancer, wyobraź sobie!”. To właśnie Jan Marcin Szancer jest autorem naszego wyobrażenia o wyglądzie Pana Kleksa, bo stworzył ilustracje do książki Jana Brzechwy. Wystawa ta jest wyjątkowa, ponieważ odwiedzający będą mogli nie tylko podziwiać rysunki i czytać o wybitnym rysowniku, ale również aktywnie uczestniczyć w tworzeniu, inspirując się jego postacią i twórczością. Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.
Zadbamy o psi raj dla piesków ze schroniska w Skałowie. Zrobimy zabawki dla psów oraz dowiemy się jak można adoptować włochatego przyjaciela.
Chętni wyjdą od nas ozdobieni kolorowymi piegami oraz tatuażami z motywami z książki.
Udział we wszystkich atrakcjach, które przygotowaliśmy dla Was tego dnia jest bezpłatny. Na lekcje w Akademii obowiązują zapisy pod numerem: 612 500 400.
LUX MED Diagnostyka zaprasza Panie w wieku od 45 do 74 lat na bezpłatne badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ.
Panie w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonać mammografię w programie:
Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”.
Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badanie w programie można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.
LUX MED zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej:
Rejestracja pod nr tel. 22 880 90 80 (*3)
W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie Państwo na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl
Badajmy się regularnie i dbajmy o swoje zdrowie
Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.
27 kwietnia 2024 r. w godz. 10.00 – 13.00 w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach odbędzie się konferencja ‘Ekologiczne źródła ciepła dla mieszkańców gminy Czerwonak i gmin ościennych’.
Do udziału w wydarzeniu serdecznie zapraszamy właścicieli domów, zarządców wspólnot i spółdzielni oraz przedstawicieli firm, którzy planują wymienić stary piec na nowe, ekologiczne źródło ogrzewania, planują termomodernizację budynku i chcą pozyskać dofinansowanie do tych działań.
W trakcie konferencji przedstawione zostaną:
Poza prezentacjami przeprowadzonymi przez ekspertów Banku Gospodarstwa Krajowego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Gminy Czerwonak oraz rozmowami z przedstawicielami producentów urządzeń grzewczych, uczestnicy konferencji będą mogli omówić szczegóły dotyczące termomodernizacji swoich nieruchomości.
Obecni na wydarzeniu producenci urządzeń oferują atrakcyjne rabaty osobom, z którymi nawiążą współpracę w czasie konferencji.
W trakcie konferencji zostanie także przeprowadzony konkurs wiedzy o ekologicznych źródłach ogrzewania z atrakcyjnymi nagrodami.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu!
Zapraszamy do udziału w I Gminnym Turnieju Bowlingowym 4BFUN pod patronatem Wójta Gminy Suchy Las, organizowanym przez 4BFUN BOWLING, ul. Szkolna 18, 62–002 Suchy Las.
W turnieju mogą uczestniczyć wszyscy chętni mieszkańcy gminy Suchy Las, którzy zgłoszą swój udział do Organizatora. Udział w Turnieju jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane będą do 4 kwietnia 2024 r. w kręgielni 4BFUN BOWLING, online przez formularz lub telefonicznie pod nr tel. +48 797 927 363
Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko zawodnika, kategorię wiekową (dzieci, juniorzy, dorośli lub seniorzy) oraz telefon kontaktowy. Maksymalna ogólna liczba uczestników turnieju: 120 osób. O rejestracji uczestnictwa w Turnieju decyduje kolejność zgłoszeń.
Już po raz kolejny spotkamy się na Wiosennym Festynie Przyrodniczym w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej. Nasze spotkanie ma nie tylko służyć wspólnemu świętowaniu nadejścia wiosny, ale również refleksji nad otaczającą nas przyrodą. W tym roku głównym tematem festynu są ptaki. Będziemy mieli okazję dowiedzieć się o nich czegoś więcej, poznać dźwięki, upierzenie, zwyczaje oraz nauczymy się, jak o nie dbać.
W ptasi klimat wprowadzi Was wystawa Ptaków wokół las fotografii Adama Dobrowolskiego, który uwiecznił 100 gatunków żyjących w naszej gminie. Z autorem będzie można również porozmawiać w dniu festynu od godz. 11:00.
10:00 SPEKTAKL PTASI BAJ
Najmłodszych zapraszamy na spektakl Ptasi baj Teatru Atofri, w którym poznamy ptasią naturę. Spektakl inspirowany ptasimi wierszami oswaja z bajkowym światem ptaków. Wszystkie sceny ożywia muzyka grana na ksylofonie i instrumentach perkusyjnych.
Przedstawienie dla dzieci 1,5-6 lat z opiekunami. Bilety 25 zł (dla każdego widza) dostępne na stronie www.bilety24.pl lub w sekretariacie CKiBP.
11:30-13:30 SPACER Z DRAPIEŻNIKIEM
Ptasi Festyn nie może się również odbyć bez jego przedstawicieli, dlatego zaprosiliśmy sokolnika Piotra Nadolskiego wraz z sokołem, który zaprasza na Spacer z drapieżnikiem.
12:00 MARCIN Z LASU
Najświeższe Plotki o zwierzętach zdradzi nam Marcin z Lasu, czyli Marcin Kostrzyński. Jest to autor filmów i obserwator przyrody, z wykształcenia dziennikarz, leśnik i operator kamery. Współautor wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży. Autor kanału na YouTube Marcin z Lasu oraz videobloga na Facebooku, a także książek Plotki o zwierzętach, Przyrodyjki, Gawędy o wilkach i innych zwierzętach i Puszcza. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność filmowo-przyrodniczą.
Bezpłatne wejściówki na spotkanie z Marcinem z Lasu dostępne od poniedziałku 26 lutego w sekretariacie i bibliotece.
Na osoby, które podzielą się z nami ptasimi refleksjami w czasie Festynu, czekają nagrody!
Przez cały czas trwania Festynu w holu będą na Was czekały stoiska Lasów Państwowych oraz Sekcja Ornitologiczna Koła Leśników UP w Poznaniu.
Na stoisku Lasów Państwowych wspólnie z ptasimi ekspertami będziemy oglądać pióra pod mikroskopem, weźmiemy udział w ptasim quizie, spróbujemy rozpoznać dźwięki ptaków, a także coś dla majsterkowiczów… zbijanie budek lęgowych.
Z Sekcją Ornitologiczną Koła Leśników UP spróbujemy dopasować pióra do konkretnych gatunków ptaków, posłuchamy opowieści o ptasim śpiewie oraz weźmiemy udział w grach edukacyjnych.
WARSZTATY
WAŻNE! Wszystkie warsztaty są bezpłatne, ale koniecznie trzeba się wpisać na listę! Można to zrobić telefonicznie 612 500 401 lub 612 500 402, albo osobiście w bibliotece lub pokoju koordynatorów. Zapisy na warsztaty prowadzimy od poniedziałku 26 lutego.
10:00 i 13:00 WARSZTATY PLASTYCZNE PTASZARNIA
W bibliotece dla dzieci 6+ zorganizujemy warsztaty plastyczne Ptaszarnia, podczas których z tektury i włóczki powstaną niesamowite ptaki.
11:00 WIELKI OGRÓD
Biblioteka zamieni się w Wielki ogród, gdzie podczas warsztatów literacko-przyrodniczych czytelnicy w wieku 7-9 lat dowiedzą się jak zaczarować swój ogród, żeby był piękny.
10:00, 11:15 i 12:30 MAKRAMOWE PIÓRA
W sali pawiej razem z Moniką Melkowską z Pasji Mony uczestnicy wyczarują własne kolorowe pióra wykorzystując technikę makramy.
10:00, 11:00, 12:00 i 13:00. SZYCIE KUR
Sala kogucia zajmowana przez Marzenę Witt z Loulala Fabryki Szycia zamieni się w wytwórnię mięciutkich kolorowych kur, które uczestnicy własnoręcznie wykonają przy pomocy maszyn do szycia. Zapraszamy dzieci od 8 lat samodzielnie, a młodsze z opiekunem. Szycie kur odbędzie się o godzinach: 10:00, 11:00, 12:00
JAJKA BATIKOWE
W sali strusia Cecylia Kotlicka zaprasza do fantastycznego warsztatu „pisania" jajek. Jest to stara metoda barwienia jaj metodą „batikową". Będziemy malować elementy jajka woskiem i zamaczać w kąpieli barwnej. Następnie będziemy powtarzać proces, by uzyskać coraz ciemniejsze kolory. Zapraszamy uczestników 10+ na godzinę 10:00, na 11:00 na warsztaty rodzinne, a na godz. 12:00 osoby dorosłe.
Wychodząc naprzeciw inicjatywie Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie zdrowia psychicznego uczniów i prowadzonych konferencji oraz spotkań z ekspertami, 22 marca br. odbędzie się konferencja dla nauczycieli i chętnych rodziców z gminy Suchy Las pn. ”Jak wychować szczęśliwe dziecko” pod patronatem Wójta Grzegorza Wojtery. Konferencja odbędzie się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las w godz. 14:30-17:15.
Link do zapisów na konferencję “Jak wychować szczęśliwe dziecko”
26 marca br. natomiast w szkołach odbędą się spotkania dla uczniów z klas 5-8 pn. ”Narkotyki, dopalacze a depresja”. Spotkania będą prowadzone przez specjalistów i zostaną zakończone badaniami za pomocą wystandaryzowanej ankiety na temat uzależnień.
Stres, niska samoocena wśród dzieci i młodzieży – to palące problemy w polskich szkołach. Kondycja psychiczna dzieci i młodzieży w Polsce jest zła – wynika z raportu „Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Z przedstawionego przez Martynę Wojciechowską i Fundację UNAWEZA raportu wynika, że uczniowie i uczennice mają problem z niską samooceną, nie radzą sobie ze stresem, co przekłada się na alarmujące dane statystyczne dotyczące liczby prób samobójczych (źródło: gov.pl).
Zapraszamy na koncert charytatywny dla mieszkanki Osiedla Suchy Las Wschód. Gość specjalny: Jacek MEZO Mejer!
Stowarzyszenie im. Wojciecha Bogusławskiego i Romana Dmowskiego zaprasza na Koncert Galowy. Wieczór z Wojciechem Bogusławskim z okazji 230. rocznicy wystawienia sztuki "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale".
W koncercie wezmą udział:
LGD Kraina Trzech Rzek zaprasza Panie, w tym przedstawicielki organizacji pozarządowych na kurs brydża, który rozpocznie się 3 kwietnia o g. 17.00 w Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchym Lesie.
Zapisz się już teraz, aby zgłębiać tajniki tej fascynującej gry karcianej i cieszyć się atmosferą pełną pasji i nowych przyjaźni!
HARMONOGRAM
Zapisz się pod nr telefonu: 791 222 764 lub email: [email protected].
W sobotę 2 marca odbędzie się zbiórka krwi oraz rejestracja na potencjalnego dawcę szpiku kostnego - zapraszamy krwiodawców do Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las w godz. 8:00-13:30. Liczymy na Waszą obecność!
Zapraszamy na niecodzienne obchody Dnia Kobiet – 3 Sucholeski Maraton Taneczny w rytmach Salsation i Zumby.
4 godziny tanecznej zabawy. Wstęp wolny. Podczas imprezy odbędzie się zbiórka na leczenie Pań Karoliny Suczko i Kamili Kandulskiej- Gulczyńskiej.
Prowadzący to znani instruktorzy działający na terenie Gminy Suchy Las: Sandra Wawrzyniak, Magda Franciszczak, Olga Horla, Agnieszka Koniecpolska,Adi Dziśkiewicz, Jan Koniecpolski, Weronika Rembalska.
Organizatorzy: GOS Suchy Las, Fit Athletica, Zarządy Osiedli Suchy Las, Grzybowego , Suchy Las Wschód I sołectwo Jelonek.
O oprawę muzyczną zadba niezastąpiony DJ Locco, a opiekę medyczną OSP Zielątkowo.
Regulamin oraz szczegółowe informacje dostępne na Wydarzeniu FB.
Szkolenie pt. „Prawidłowe rozliczanie dotacji oraz możliwości, jakie daje działanie w organizacjach pozarządowych“ odbędzie się 20 lutego, godz. 16.30.
Miejsce: Suchy Las, sala konferencyjna w Parku Wodnym Octopus, ul. Szkolna 18.
Na szkolenie należy się zapisać. Link do zapisów.
Przygotuj się na niezapomnianą podróż w świat pasji i odkryć! Dzięki licznej grupie wystawców i prelegentów będziesz miał okazję spróbować swoich sił w dziedzinach, które zawsze Cię fascynowały. Dowiedz się o nich bezpośrednio od ekspertów, a nawet na miejscu będziesz miał możliwość ich wypróbowania!
Program:
Wydarzenie otwarte i darmowe dla wszystkich!
Obserwuj wydarzenie i profil na Facebooku, aby być na bieżąco z programem, atrakcjami, wystawcami oraz innymi niespodziankami!
Organizowane przez Łowców Pasji oraz CKiBP Suchy Las!
Patronami wydarzenia są: Wójt Gminy Suchy Las, Młodzieżowa Rada Gminy Suchy Las i Młodzieżowa Rada Miasta Poznań
Informujemy, że od 8 kwietnia 2024 r. (poniedziałek) rozpocznie się cotygodniowy (w każdy poniedziałek) dyżur pracownika Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Dyżur doradcy będzie trwał w okresie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie (czas trwania dyżuru w zależności od potrzeb).
Rolnicy mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy doradcy w wypełnieniu i złożeniu wniosku.
Miejsce dyżurów: Chludowo, ul. Poznańska 11 (budynek Starego Baru)
Godziny: od 9:00 do 15:00.
Turniej odbędzie się w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Suchy Las Regulamin oraz zapisy na stronie https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5989104142516224